Jak wypozycjonować stronę na wordpressie

Jak wypozycjonować strony na WordPressie?

WordPress jest platformą idealną dla osób, które nie chcą wydawać majątku na strony internetowe i samemu stworzyć swoją wizytówkę firmy lub nawet blog w sieci. Internet jest bardzo obszernych środowiskiem. Aby nasza strona wyświetlała się w pierwszej “dziesiątce”, trzeba się dość namęczyć i pielęgnować nasz serwis.

1.Własny tekst

W dzisiejszych czasach, aż 97% ludzi korzystających z internetu, używa wyszukiwarki Google. Algorytm tej wyszukiwarki sprawdza, czy teksty na naszej stronie nie są skopiowane z innych stron i jeżeli roboty Google wykryją, że taka witryna “pożyczyła” sobie kontent od innych osób, to ukara naszą stronę banem lub obniżeniem jej w pozycjach.

2. Yoast SEO

W CMS’ie jakim jest WordPress możemy dodawać różnego rodzaju wtyczki. Najpopularniejszą z nim do pozycjonowania strony jest Yoast SEO. Plugin pomaga nam w ustawieniu odpowiednich meta tagów stron i wpisów.

3. Narzędzie Google

Google pomaga właścicielom stron internetowych i udostępnia za darmo swoje programy, dzięki którym możemy monitorować ruch na stronie oraz ją optymalizować. Takimi narzędziami są: Google PageSpeed Insights, Mobile Friendly, Google Search Console oraz Google Analytics.

4. Dobry hosting

Masz hosting za 40zł na rok i cieszysz się, że utrzymanie Twojej witryny jest super tanie. Próbujesz wejść na witrynę, a po wpisaniu adresu w wyszukiwarce strona ładuje się w nieskończoność? Zainwestuj w dobry hosting. Im wolniej strona się ładuje, tym szybciej Twój potencjalny klient może zrezygnować z wejścia na witrynę.

5. Certyfikat SSL

Warto również pamiętać o bezpieczeństwie użytkownika. Jeśli osoba odwiedza stronę i widzi komunikat, że strona jest niezabezpieczona, może się przerazić i wyjść z niej szybciej, niż na nią weszła. Kup hosting, który oferuje certyfikat SSL. Jeśli wyszukiwarka pokazuje komunikat o niebezpieczeństwie, a hosting zapewnił SSL, to zainstaluj wtyczkę Really Simple SSL. Wtyczka ta naprawi błąd certyfikatu w WordPressie.

6. Optymalizacja strony

Wczytywanie strony ma ogromny wpływ na pozycje w wyszukiwarce. Żeby zoptymalizować zasoby naszej witryny w WordPressie, możemy użyć lekkiego szablonu, który nie wczytuje nie wiadomo ile kodu strony, a same podstawy, a wraz z przewijaniem, witryna będzie się stopniowo ładowała. W tym celu możemy użyć wtyczki W3 Total Cache lub LiteSpeed Cache. Istotnym elementem są również zdjęcia- jeżeli nie potrzebujemy zdjęć ogromnej jakości, to użyjmy mniejszej rozdzielczości, w tym może nam pomóc strona Optimizilla, która świetnie redukuje zdjęcie, a jakość jest utrzymywana ciągle na wysokim poziomie.

7. Podpisuj zdjęcia

Kolejnym sposobem na uzyskanie wysokiego SEO jest podpisywanie zdjęć. Wprowadzaj tekst alternatywny do zdjęć na swojej witrynie, dzięki czemu na dane hasła będą wyświetlane, również w grafice Google.

8. Page buildery

Jeśli nie chcesz się dopasowywać do darmowych szablonów, które mają duże ograniczenia, to wykorzystaj page buildery! Najpopularniejszym page builderem jest Elementor, do którego można doinstalować wiele dodatków (w tym przypadku najlepiej jest użyć specjalnego motywu “Hello Elementor”).

9. Twórz strony responsywne

Strony dostosowane do urządzeń mobilnych, uzyskują lepsze pozycje w wyszukiwarce. Google wprowadziło projekt AMP, czyli Accelerated Mobile Pages. Jest to opcja stosowana na urządzenia mobilne z ograniczoną przepustowością oraz limitem transferu. W WordPressie, także możemy uzyskać taką opcję, poprzez zaimplementowanie wtyczki AMP FOR WORDPRESS.

10. Nagłówki

Jednym z najważniejszych czynników pozycjonowania strony są nagłówki H1, H2 i H3. Roboty Google skanują stronę, aby sprawdzić jak zbudowana jest strona i wykrywają w nich słowa kluczowe. Warto wykorzystać zasadę:

  • Jeden H1 na każdą z podstron,
  • Najważniejsze tematy zawarte w nagłówkach H2,
  • Kolejne sekcje w H3,
  • Kiedy rozdrabniamy tekst na części, użyjmy H4, H5 oraz H6.

W WordPressie możemy sami ustalać jakie nagłówki uznamy za najważniejsze, jednak niektóre szablony mogą nam, to ograniczyć.

11. Prowadzenie bloga

Dodawanie systematycznie nowych treści na stronę, to jeden z najlepszych sposobów, który może w dużym stopniu podnieść nasze wyniki w wyszukiwarce. Jeżeli mamy taką możliwość, stwórzmy szablon w WordPressie i systematycznie dodawajmy nowe wpis, a po kilku tygodniach możemy zobaczyć pierwsze efekty naszego działania. Pamiętajmy jednak, że pozycjonowanie może potrwać dłuższy czas, może to być kilka tygodni albo i miesięcy.

12. Mapa strony

Jeśli korzystamy już z narzędzi, które oferuje nam Google, dobrze by było, gdybyśmy wprowadzili mapę naszej strony. Możemy, to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest zainstalować wtyczki np. Sitemap Generator. Innym jest użycie strony https://www.xml-sitemaps.com/. Pobraną mapę wrzucamy na serwer przez FTP lub wtyczkę Yoast SEO i dodajemy link do niej w pliku robots.txt i Google Search Console.

13. Przekierowania

Kolejnym ważnym aspektem jest używanie przekierowania domeny z www do wersji bez www i odwrotnie. Wtyczka, która w tym przypadku nam pomoże, to Security headers, która również dodaje do naszej strony nagłówki bezpieczeństwa.

14. Przyjazne URL

Starajmy się korzystać z miłych dla oka adresów URL. Jeżeli używamy linków bezpośrednich, to nasz wpis będzie zawierał odpowiednie słowa kluczowe. Dzięki temu sposobowi po samym adresie możemy zobaczyć, o czym jest dany wpis. Unikajmy, więc adresów typu www.adres-strony.pl/p-21543.

15. Linki przychodzące

Występowanie linków wychodzących ze strony do innych stron w sieci pomaga robotom Google rozrysować mapę witryn. Dzięki temu wzrasta wartość naszej strony. Udostępnianie linków do naszej witryny na różnych portalach, dodatkowo wspomaga pozycje naszej strony. Jeśli osoby wchodzą z innych portali na naszą witrynę, to pokazuje, że taka strona jest popularna i wartościowa.

Spis treści