Co to hosting | Co to domena

Co to jest hosting i domena?

Abyśmy mogli w pełni cieszyć się naszą piękną stroną Internetową, potrzebujemy kilku podstawowych rzeczy. Najważniejszymi są hosting i domena.

Czym jest hosting?

Pierwszą z nich jest Hosting. O hostingu już pisałem w artykule “Ile kosztuje strona internetowa w 2021 roku?”. Hosting, jest to usługa udostępniania miejsca na naszą stronę w specjalnych serwerach, które działają 24/7 i są pod stałą opieką. Hosting powinniśmy wybrać raz, a dobrze. Dlatego nie polegajmy na ofertach typu “Hosting za 30zł na rok“, ponieważ może się okazać, że w drugim roku musimy zapłacić już 500zł. Takie firmy się zdarzają, później marnują pieniądze na przenoszeniu strony na inny serwer. Pamiętajmy, że podczas dobierania hostingu, dobrą opcją będzie wybranie usługi u firmy z kraju, do którego będzie kierowana strona. Ma to pomóc wyszukiwarce w geotargetowaniu strony. Dlatego jeżeli planujemy postawienie strony dla Polaków, to korzystajmy z polskiego hostingu.

Czym jest domena?

Domena to, najprościej mówiąc, nazwa Twojej strony internetowej, która wyświetla się w pasku przeglądarki, np. wrobel.co.pl, modern-websites.pl, czy onet.pl. Warto zadbać o dobrą domenę, taką aby nasz klient mógł ją łatwo zapamiętać. Wyszukiwarkę domen możesz znaleźć na stronie aftermarket.

Czy potrzebuję domeny i hostingu?

Aby nasza strona mogła w pełni funkcjonować i czerpać klientów, będziemy zmuszeni do posiadania dobrego hostingu i estetycznej domeny. Nazwa strony będzie kierowała odwiedzających do plików naszej witryny, które będą znajdowały się na hostingu. Dlatego jeśli chcemy, aby odbiorcy nie rzucali telefonem podczas ładowania strony, postarajmy się o dobry hosting.

Ile kosztuje hosting i domena?

Ceny na rynku domen i hostingów są naprawdę różne. Aby nie dostawać gigantycznych rachunków za te usługi, warto poczytać o opiniach firm oferujących hosting i domeny. Domenę i hosting musimy płacić co roku. Dlatego jeżeli nie chcemy przepłacać, polecam wybrać dhosting, którego cena za rok wynosi 240zł. Ceny domen natomiast są zróżnicowane jaką końcówkę nazwy wybierzemy. Na przykład wybierając końcówkę “.pl” na stronie aftermarket, będziemy płacić co roku ok. 75zł. Jednak jeżeli będziemy potrzebować dużej strony, na którą klienci będą wchodzili w tysiącach, będziemy potrzebowali wydać trochę więcej pieniędzy na hosting.

Spis treści